Dítě po čtyřicítce? Proč ne?
Starších matek v celé Evropě, ale také v Česku, každým rokem přibývá. V posledních letech se jejich počet v České republice vyšplhal až ke třem tisícům, což je 3× více než v 80. letech. Jaké výhody přináší těhotenství v pokročilejším věku a jak si v tomto věku zjednodušit cestu k početí? Čtěte dále a možná vám poradíme.
Průměrný věk české prvorodičky je okolo 30 let. Důvodem těchto pozdních prvních těhotenství bývá ve většině případů sociální aspekt. Velké procento žen totiž chce nejdříve vybudovat kariéru a až poté rodinu. Bohužel si některé ženy vzpomenou na mateřství až ve chvíli, kdy početí je již komplikovanější. Nikdo však netvrdí, že starší matka je horší než ta, která porodila třeba již ve 20.
Výhody starších matek
Z biologického hlediska je podle gynekologů ideální věk pro početí 23 let. Ženu od 35 již lékaři chápou jako starší rodičku, přesto ji však vůbec nezatracují. Největší výhodou starších rodiček a matek je totiž jejich životní vyzrálost, kterou málokterá dvacetiletá dívka má. Ženy po 40 jsou již emočně vyrovnané, mají stabilní rodinné zázemí a umí si těhotenství užívat.
Jak na to? Omlaďte své tělo!
Připravit své tělo na těhotenství je jednoduché. Stačí se o něj jen pořádně starat a dát mu tu nejlepší péči. Nejdůležitější ze všeho je nekouřit a nepít alkohol. Dále je potřeba vyléčit veškeré gynekologické problémy jako jsou záněty, myomy či cysty. Celkově byste měla dodržovat zdravý životní styl a dostat pod kontrolu krevní tlak a cholesterol. Nakonec byste měla být i v dobré fyzické kondici, díky níž podpoříte nejen početí, ale usnadníte si i samotné mateřství.