Zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny a ucpaný nos? Ano správně, řeč je o rýmě. Tato nepříjemná byť banální nemoc čas od času postihne každého z nás. Někdo jí trpí více, někdo se s jejími projevy popasuje vcelku bez větších problémů, ale pro všechny je to otravná nemoc.
Rýma se projevuje zduřením nosní sliznice, která omezuje průchodnost nosu. Doprovázena je pak výtokem, který je nejprve vodnatý, poté hlenovitý a může být až hnisavý. Odborné prameny tvrdí, že trvá přibližně 48 hodin, než viry poškodí vaše buňky, což následně vede ke známým symptomům rýmy jako je pocit ucpaných dutin, výtok, nepříjemný pocit tlaku v oblasti nosu a bolest hlavy. Pokud už vás rýma postihne, měli byste si dát pozor na následující fakta, o kterých jste pravděpodobně doposud neslyšeli. 1) Vegetování v posteli není nejlepší volba!
- Teď nemáme na mysli bakterie, které se v posteli množí, když si v ní zvesela lebedíte několik dní v rámci snahy nad rýmou a nachlazením zvítězit, ale samotný fakt, že fyzická nečinnost je nejhorším nepřítelem vašeho imunitního systému. Bylo prokázáno, že i malé množství pohybu je zaručeným pomocníkem při snaze se rýmy zbavit!
2) Pomerančový džus není zázračný lektvar!
- Pokud si myslíte, že se vypitím litrů pomerančového džusu, který v sobě skrývá vitamin C, zachráníte před rýmou, myslete znovu. Nedávné výzkumy prokázaly, že u většiny lidí nemá množství vitaminu C v jejich těle vliv na to, zda je napadne rýma či nikoli a dokonce ani na to, jak rychle se jí zbavíte! Nicméně nelámejme nad vitaminem C hůl! Pokud je totiž vaše tělo ve značném fyzickém stresu, dostatečně velké množství každodenní dávky vitamínu C sníží riziko toho, že chytíte rýmu, o 50 %!
3) Rýma není až tak nakažlivá, jak jste si mysleli!
- Určitě vám už jako malým dětem říkali rodiče, že se můžete rýmou nakazit už při krátkodobém kontaktu s někým, kdo jí zrovna trpí. Ve skutečnosti to však není pravda. Moudré prameny tvrdí, že je extrémně neobvyklé, aby se infekce přenesla z jedné osoby na druhou jen kvůli tomu, že se oba lidé nachází ve stejné místnosti. K přenosu infekce dochází pouze následkem prodlouženého a blízkého kontaktu s infikovanou osobou jako je rodič, dítě či partner.
Řekli jsme si tedy, co nefunguje. Co ale funguje? Předchozí generace se často spoléhaly na pomoc přírodních látek z bylin a moderní farmakologie potvrzuje, že je to jedna z nejúčinnějších a pro tělo nejpřirozenějších a tedy i nejbezpečnějších možností. Nyní zde vyjmenujeme pro inspiraci několik přírodních látek, které by vám naopak v boji s rýmou jednoznačně pomoci měly!!! 1) Sporýš lékařský: Tento tradiční lék v podobě rostliny je hojně využíván právě při zánětech horních cest dýchacích pro své protizánětlivé a uklidňující účinky. 2) Šťovík kyselý: Hojně vyskytující se bylina považována za plevel, která však v sobě skrývá léčivé účinky, pomocí kterých rozpouští hleny, příznivě ovlivňuje stav sliznic a léčí záněty vedlejších nosních dutin. 3) Prvosenka jarní: Tato léčivá bylinka pomáhá při odkašlávání, bronchitidě a zánětech horních cest dýchacích. 4) Bez černý: Keř, který léčí a čistí má v lidovém léčitelství zasloužený respekt při léčbě nemocí z nachlazení a respiračních onemocnění. 5) Hořec žlutý: Bylina, která příznivě ovlivňuje imunitní systém, ulevuje od tlaku a bolesti hlavy od nachlazení