Když klouby zlobí
Bolestivé klouby jsou v současnosti velmi diskutovaným problémem, který stále více sužuje lidskou populaci. Na klouby si již nestěžují pouze senioři, ale také mladší ročníky. Nejčastěji se setkáváme s artrózou, revmatem nebo s bolestí zad.
Nechme mluvit čísla
Statistické výzkumy prozrazují, že více než třetina dnešní populace trpí obtížemi v oblasti pohybového aparátu. K nejpalčivějším potížím patří jednoznačně bolest zad v oblasti bederní a krční páteře, bolesti ramen, kyčlí a ostatních kloubů. Na trápení se zády se podílí jak individuální, tak psychosociální faktory či nevhodné pracovní podmínky. Uvádí se, že až 12 % všech obyvatel v České republice trpí artrózou různého stupně. Lidé cítí bolest a omezenou pohyblivost kloubů. Toto onemocnění postupně popírá tvrzení, že se jedná o „nemoc starších lidí“. Dříve kloubní problémy omezovaly osoby, které dosahovaly věku přibližně kolem 40–55 let. Nyní se vlivem vyšších nároků na jedince posouvá hranice stále k mladistvějším věkovým skupinám. Podobně je to rovněž s revmatickým onemocněním. Tyto bolesti kloubů a svalů bývají často doprovázeny otoky a zarudnutím.
Vhodný jídelníček
Tělo potřebuje pro správnou tvorbu svalů, kloubů a kostí především dostatek potřebných a kvalitních živin, které získává ze stravy. V ideálním případě kostra dospělého člověka každých sedm až deset let odbourá svou vytvořenou strukturu a z vyváženého poměru potřebných minerálů, vitamínů a dalších živin si vytvoří novou. Pestrá strava by správně měla obsahovat vyvážené množství obilnin, ovoce, zeleniny, masa, mléčných výrobků, tuků a rozumného množství sacharidů.
Kdo je na vině?
Existuje celá řada faktorů, které se mohou negativně podepsat na pohybovém ústrojí. Asi nejčastěji hovoříme o sedavém způsobu života, či naopak dlouhém stání (například v práci). V posledních letech se také rapidně zhoršuje životospráva, vlivem okolního prostředí se oslabuje imunitní systém a rapidně se zvyšuje procento stresových situací.
Pomoc z přírody
Účinnou pomoc pro nemocné klouby, vám mohou rovněž poskytnout některé byliny. První příčku obsazuje jednoznačně boswellie, která má pozitivní vliv na stav kostí a kloubů. Extrakt z této rostliny má opravdu široké spektrum využití. Pacienti se shodují, že se jedná o zázračný preparát, který nám příroda poskytuje. Příznivé účinky má dále smetánka lékařská. Její léčivou částí je kořen. Ten obsahuje hořčiny, flavonoidy, karotenoidy, minerály a vitamíny. Výluh z kořene se užívá jako odvar, který zlepšuje hybnost zatuhlých kloubů, pomáhá urychlit látkovou výměnu a ulevuje od chronických revmatických obtíží. Dalším pomocníkem je ostropestřec mariánský, který by se dal nazvat prospěšným bodlákem. Obsahuje látku známou jako Silymarin, což je přírodní antioxidant. Dále je potřeba vyzdvihnout účinky šalvěje lékařské, jež má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky nebo také oblíbený všelék domorodců – eukalypt. Poslední výzkumy jasně ukazují, že se jedná o účinný antibakteriální prostředek, který se používá zevně. Výborně se osvědčil v masážních olejích, kde působí velmi hřejivě a má rovněž uklidňující účinky při revmatických obtížích.
Balzámem proti bolesti
Aby klouby nebolely a správně fungovaly, je potřeba jim věnovat zvýšenou péči. Vyzkoušet můžete unikátní masážní gel vyrobený ze 30 druhů bylin a extraktů podle tradiční prověřené receptury. Řeč je o Koňském balzámu značky SWISS, jenž je k dostání ve dvou variantách – hřejivý a chladivý. Oba druhy bylinného gelu poskytují úlevu kloubům, svalům a zádům. Je jen na vás, jakou variantu účinného balzámu zvolíte, zdali se rozhodnete svaly prohřát nebo si dopřejete chladivou úlevu.