Důvěřujete lékárnám?
Jestliže máte malé dítě, jste v lékárně pomalu jako doma. Proto je dobré mít přehled, s čím vám může lékárník či lékárnice poradit, a především proč jejich radám důvěřovat.
Určitě důvěřujete svému osobnímu lékaři, který vám píše různé medikamenty pro celou vaši rodinu. Přepadla vás ale někdy myšlenka, že stejně tak byste měla důvěřovat i svému lékárníkovi? Tento člověk totiž rozhodně není pouze prodavač v bílém plášti.
Kdo je vlastně lékárník?
Lékárník je osoba, která zná problematiku v oblasti léčiv. Každý přípravek má totiž své speciální požadavky na skladování, a ne každý pacient si doma pečlivě čte příbalový leták, který je přirozenou součástí každého léku či doplňku stravy. Nejčastější rady lékárníka se týkají hlavně interakce, tedy vhodné a nevhodné kombinace užívaných přípravků.
Na co se ptát?
Je vhodné si vždy pečlivě promyslet, které léky a kolik jich vlastně berete. Tuto informaci je potřeba přetlumočit lékárníkovi, aby vám sdělil, zda nedochází k interakci. Dále vám objasní, jak je potřeba upravit jídelníček tak, aby nedocházelo k nevolnostem či k jiným nežádoucím účinkům při konzumaci více léků najednou.
Co ještě mohu zjistit?
V lékárně není potřeba spěchat. Klidně si zažádejte o radu, co by bylo na váš problém vhodné. Lékárník vám poskytne veškeré informace i alternativy v postupu léčby. V případě potřeby vás odkáže na příslušného lékaře.
Babské rady
Určitě to taky znáte, jestliže máte v rodině dítě a životem zkušená tchýně vám moudře poradí, abyste lék, který je určen pro dospělého člověka rozpůlila a dala vaší ratolesti. Bohužel už si neuvědomuje, že tělo dítěte má rozdílný metabolismus, a tak jsou pro něj léky pro dospělého člověka naprosto nevhodné. Právě pro bezpečné a osvědčené rady je zde vyškolený odborník, který vám nabídne kvalitní přípravek přímo na míru aktuálním potřebám.
Věřte své lékárně a předejděte nepříjemným komplikacím!